Ο Στέφανος Κασσελάκης (Μαρούσι Αθηνών, 1988) είναι Έλληνας πολιτικός και επιχειρηματίας, που έγινε ευρύτερα γνωστός με την υποψηφιότητά του, για τις εσωκομματικές εκλογές του ΣΥΡΙΖΑ.
Γεννήθηκε στο Μαρούσι το 1988, έχοντας καταγωγή από τα Χανιά. Σε ηλικία 14 ετών και αφότου κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στον διαγωνισμό «Αρχιμήδης» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, και εκπροσώπησε την Ελλάδα στη μαθηματική Βαλκανιάδα νέων κατάφερε να αποκτήσει μία υποτροφία από το λύκειο Phillips Academy στο Andover της Μασαχουσέτης, όπου και μετακόμισε. Σπούδασε στο Πανεπιστήμιο της Πενσιλβάνια, με υποτροφία του Ανδρέα Δρακόπουλου και έλαβε δύο πτυχία: B.Sc. στα χρηματοοικονομικά από το Wharton School of Business και Β.Α. στις διεθνείς επιστήμες από το College of Arts & Sciences. Την περίοδο που ήταν φοιτητής, εργάστηκε εθελοντικά στο επιτελείο του τότε γερουσιαστή Τζο Μπάιντεν για τις Προεδρικές Εκλογές του 2008. Εργάστηκε επίσης και στο think tank εξωτερικής πολιτικής «Center for Strategic and International Studies» στην Ουάσινγκτον. Στη συνέχεια ασχολήθηκε με τις επιχειρήσεις και συγκεκριμένα δραστηριοποιήθηκε στον χώρο των ναυτιλιακών. Έγινε πλοιοκτήτης και ιδρυτής της Swift Bulk. Είναι ανοιχτά γκέι και είναι σε σχέση από το 2019 με τον Αμερικανό νοσηλευτή Τάιλερ ΜακΜπεθ, με τον οποίο έχουν συνάψει σύμφωνο συμβίωσης.
Ήταν υποψήφιος βουλευτής Επικρατείας του ΣΥΡΙΖΑ στις εκλογές της 21ης Μαΐου 2023 και στις εκλογές της 25ης Ιουνίου 2023. Στις 29 Αυγούστου 2023, ανήγγειλε την υποψηφιότητά του στις Εσωκομματικές εκλογές ΣΥ.ΡΙΖ.Α. - Προοδευτική Συμμαχία 2023.